No Event
No Event
No Event
Fri Aug 25
Michigan Tech - Tech Trails
Thu Aug 31
Final
2 Michigan Tech
3 at Hillsdale
Hillsdale Tournament
Thu Aug 31
Final
14 Truman
38 Michigan Tech
43" TV Student Promotional Give-a-way
Fri Sep 01
Final
0 Indianapolis
3 vs. Michigan Tech
@ Hillsdale, Mich. Hillsdale Tournament
Fri Sep 01
Final
1 Michigan Tech
0 at Winona State
Sat Sep 02
Final
0 Glenville State
3 vs. Michigan Tech
@ Hillsdale, Mich. Hillsdale Tournament
Sat Sep 02
Final
2 Michigan Tech
3 vs. Findlay
@ Hillsdale, MI Hillsdale Tournament
Sun Sep 03
Final
0 Michigan Tech
1 at St. Cloud State
Thu Sep 07
Final
1 Mary
3 Michigan Tech
Keweenaw Classic
Fri Sep 08
Final
3 Minnesota Duluth
0 vs. Lake Superior State
@ Houghton, Mich. Keweenaw Classic
Fri Sep 08
Final
7 Michigan Tech
2 vs. Lake Superior State
@ Dearborn, Mich.
Fri Sep 08
Final
0 Mary
3 vs. Northern Michigan
@ Houghton, Mich.
Fri Sep 08
Final
0 Bemidji State
3 Michigan Tech
Keweenaw Classic
Fri Sep 08
Final
3 St. Cloud State
2 vs. UW-Parkside
@ Houghton, Mich. Keweenaw Classic
Fri Sep 08
Final
3 Mary
1 vs. Lake Superior State
@ Houghton, Mich. Keweenaw Classic
Fri Sep 08
Final
1 Bemidji State
0 Michigan Tech
Fri Sep 08
Final
3 Minnesota Duluth
0 vs. Northern Michigan
@ Houghton, Mich.
Fri Sep 08
Final
3 Bemidji State
0 vs. UW-Parkside
@ Houghton, Mich. Keweenaw Classic
Fri Sep 08
Final
2 St. Cloud State
3 Michigan Tech
Keweenaw Classic
Sat Sep 09
at UWP Godfrey Cross Country Open - Kenosha, Wisconsin
Sat Sep 09
Final
1 Mary
3 vs. UW-Parkside
@ Houghton, Mich. Keweenaw Classic
Sat Sep 09
Final
3 Bemidji State
2 vs. Lake Superior State
@ Houghton, Mich. Keweenaw Classic
Sat Sep 09
Final
0 St. Cloud State
3 vs. Northern Michigan
@ Houghton, Mich.
Sat Sep 09
Final
27 Michigan Tech
31 at Hillsdale
Victory Day
Sat Sep 09
Final
3 Minnesota Duluth
0 vs. UW-Parkside
@ Houghton, Mich. Keweenaw Classic
Sat Sep 09
Final
3 St. Cloud State
1 vs. Lake Superior State
@ Houghton, Mich. Keweenaw Classic
Sat Sep 09
Final
0 Bemidji State
3 vs. Northern Michigan
@ Houghton, Mich.
Sat Sep 09
Final
3 Minnesota Duluth
0 Michigan Tech
Keweenaw Classic
Sun Sep 10
Final
8 Michigan Tech
1 at Lawrence Tech
Sun Sep 10
Final
3 Minnesota Duluth
1 Michigan Tech
Fri Sep 15
Final
8 Michigan Tech
1 at Ashland
Fri Sep 15
Final
1 Lake Superior State
3 Michigan Tech
Fri Sep 15
Final
0 Northwood
2 Michigan Tech
Sat Sep 16
Final
2 Michigan Tech
7 at Tiffin
Sat Sep 16
Final
42 Grand Valley State
7 Michigan Tech
$25,000 Keweenaw Chevrolet Vehicle Promo
Sat Sep 16
Final
0 Saginaw Valley State
3 Michigan Tech
Sun Sep 17
Final
3 Michigan Tech
6 at Wayne State
Sun Sep 17
Final - 2OT
1 Saginaw Valley State
2 Michigan Tech
Tue Sep 19
Final
3 Northern Michigan
1 Michigan Tech
Fri Sep 22
TBA
Michigan Tech
vs. ITA Regionals
@ Grand Rapids, Mich.
Fri Sep 22
Final
1 Michigan Tech
2 at Davenport
Fri Sep 22
Final
0 Michigan Tech
3 at Ferris State
Sat Sep 23
at Roy Griak Invitational - Minneapolis, Minnesota
Sat Sep 23
TBA
Michigan Tech
vs. ITA Regionals
@ Grand Rapids, Mich.
Sat Sep 23
Final
28 Michigan Tech
24 at Saginaw Valley State
Sat Sep 23
Final
3 Michigan Tech
0 at Northwood
Sun Sep 24
TBA
Michigan Tech
vs. ITA Regionals
@ Grand Rapids, Mich.
Sun Sep 24
Final
1 Michigan Tech
0 at Purdue Northwest
Fri Sep 29
Final
0 Michigan Tech
1 at Saginaw Valley State
Fri Sep 29
Final
2 Michigan Tech
3 at Grand Valley State
Sat Sep 30
at Bay College Invite - Escanaba, Michigan
Sat Sep 30
Final
5 Saginaw Valley State
4 Michigan Tech
Sat Sep 30
Final
3 Michigan Tech
0 at Wayne State
Sat Sep 30
Final
21 Northern Michigan
28 Michigan Tech
Miner's Cup
Sun Oct 01
Final
7 Northwood
2 Michigan Tech
Sun Oct 01
Final - 2OT
1 Michigan Tech
1 at Northwood
Sun Oct 01
Final
2 Michigan Tech
3 at Wisconsin
US Hockey Hall of Fame Game
Fri Oct 06
Final
2 Michigan Tech
7 at Grand Valley State
Fri Oct 06
Final
0 Ashland
3 Michigan Tech
Fri Oct 06
Final
3 Union
6 vs. Michigan Tech
@ Duluth, Minn.
Sat Oct 07
at Conference Cross Over Invitational - Romeoville, Illinois
Sat Oct 07
Final
5 Michigan Tech
4 at Ferris State
Sat Oct 07
Final
24 Michigan Tech
29 at Northwood
Sat Oct 07
Final
1 Tiffin
3 Michigan Tech
Sat Oct 07
Final
4 Michigan Tech
3 at Minnesota Duluth
Ice Breaker Tournament - Duluth, Minn.
Sun Oct 08
Final
1 Michigan Tech
0 at Northern Michigan
Fri Oct 13
Final
3 Michigan Tech
0 vs. Bellarmine
@ Aurora, Ill. Midwest Region Crossover
Fri Oct 13
Final
0 Michigan Tech
3 vs. Drury
@ Aurora, Ill. Midwest Region Crossover
Fri Oct 13
Final
2 Ashland
1 Michigan Tech
Fri Oct 13
Final
4 Michigan Tech
3 at Lake Superior State
Great Lake State Weekend
Sat Oct 14
at Kollege Town Sports Invitational - Oshkosh, Wisconsin
Sat Oct 14
Final
0 Davenport
9 Michigan Tech
Sat Oct 14
Final
0 Michigan Tech
48 at Ashland
Sat Oct 14
Final
3 Findlay
1 vs. Michigan Tech
@ Aurora, Illinois Midwest Crossover
Sat Oct 14
Final Shootout - Away
2 Michigan Tech
2 at Lake Superior State
Great Lake State Weekend
Sun Oct 15
Final
0 Purdue Northwest
9 Michigan Tech
Sun Oct 15
Final - OT
2 Tiffin
1 Michigan Tech
Fri Oct 20
Final
0 Davenport
3 Michigan Tech
Fri Oct 20
Final
2 Grand Valley State
0 Michigan Tech
Fri Oct 20
Final
4 Alabama Huntsville
5 Michigan Tech
Sat Oct 21
at GLIAC Championships - Marquette, Michigan
Sat Oct 21
Final
6 Michigan Tech
3 at Lake Superior State
Sat Oct 21
Final
20 Wayne State
14 Michigan Tech
Homecoming
Sat Oct 21
Final
0 Purdue Northwest
3 Michigan Tech
Sat Oct 21
Final
4 Alabama Huntsville
2 Michigan Tech
Sun Oct 22
Final
1 Ferris State
0 Michigan Tech
Fri Oct 27
Final - 2OT
1 Northern Michigan
0 Michigan Tech
Fri Oct 27
Final
1 Michigan Tech
5 vs. Wayne State
@ Greater Midland Tennis Center GLIAC Tournament Quarterfinal
Fri Oct 27
Final
3 Michigan Tech
1 at Saginaw Valley State
Dig Pink Weekend
Fri Oct 27
Final
1 Michigan Tech
3 at Minnesota State
Sat Oct 28
at MUCK RUN - Michigan Tech Cross Country Fundraiser
Sat Oct 28
Final
10 Davenport
17 Michigan Tech
Sat Oct 28
Final
3 Michigan Tech
1 at Lake Superior State
Sat Oct 28
Final
3 Ferris State
5 vs. Michigan Tech
@ Greater Midland Tennis Center GLIAC Tournament - Consolation Bracket
Sat Oct 28
Final
3 Michigan Tech
5 at Minnesota State
Sun Oct 29
Final
0 Michigan Tech
5 vs. Saginaw Valley State
@ Greater Midland Tennis Center GLIAC Tournament - Fifth Place Match
Tue Oct 31
Final
0 Michigan Tech
5 at Grand Valley State
GLIAC Tournament Quarterfinal
Thu Nov 02
Final
49 Michigan Tech
87 at Wis.-Green Bay
Fri Nov 03
Final
2 Bowling Green
1 Michigan Tech
Sat Nov 04
at Midwest Regional Championships - Cedarville, Ohio
Sat Nov 04
Final
7 Michigan Tech
14 at Tiffin
Sat Nov 04
Final
3 Michigan Tech
2 at Northern Michigan
Sat Nov 04
Final - OT
2 Bowling Green
2 Michigan Tech
Fri Nov 10
Final
48 Davis & Elkins
65 vs. Michigan Tech
@ Pepper Pike, Ohio
Fri Nov 10
Final
0 Northwood
3 Michigan Tech
Fri Nov 10
Final
1 Northern Michigan
4 Michigan Tech
Military Appreciation Weekend- Biggby Coffee
Sat Nov 11
Final
49 Ferris State
7 Michigan Tech
Military Appreciation Weekend
Sat Nov 11
Final
3 Ferris State
1 Michigan Tech
Senior Night/Military Appreciation Weekend
Sat Nov 11
Final
81 Michigan Tech
67 at Ursuline
Sat Nov 11
Final
57 UW-Parkside
82 Michigan Tech
Military Appreciation Weekend
Sat Nov 11
Final
0 Michigan Tech
4 at Northern Michigan
Sun Nov 12
Final
80 Lewis
87 Michigan Tech
Wed Nov 15
Final
0 Tiffin
3 Michigan Tech
GLIAC Tournament Quarterfinal
Thu Nov 16
Final
66 Michigan Tech
53 at Minn. St. Moorhead
Fri Nov 17
Final
52 Michigan Tech
65 vs. Southwest Minn. St.
@ Moorhead, Minn.
Fri Nov 17
Final
68 Michigan Tech
52 at Minn.-Crookston
Fri Nov 17
Final - OT
1 Michigan Tech
1 at Alaska Anchorage
Sat Nov 18
at NCAA Division II National Championships - Evansville, Indiana
Sat Nov 18
Final - OT
82 Michigan Tech
89 at Minn. St. Moorhead
Sat Nov 18
Final
3 Michigan Tech
1 vs. Northern Michigan
@ Big Rapids, Mich. GLIAC Tournament Semifinal
Sat Nov 18
Final - OT
3 Michigan Tech
3 at Alaska Anchorage
Sun Nov 19
Final
0 Michigan Tech
3 at Ferris State
GLIAC Tournament Championship Match
Mon Nov 20
Final - OT
70 Minnesota Duluth
79 Michigan Tech
Wed Nov 22
Final
84 Minnesota Duluth
69 Michigan Tech
Fri Nov 24
Final
82 Michigan Tech
95 vs. Augustana (S.D.)
@ St. Paul, MN (Gangelhoff Center)
Fri Nov 24
Final - OT
5 Michigan Tech
4 at Alaska
Sat Nov 25
Final
57 Concordia-St. Paul
68 Michigan Tech
Sat Nov 25
Final
83 Michigan Tech
76 at Concordia-St. Paul
Sat Nov 25
Final
5 Michigan Tech
1 at Alaska
Thu Nov 30
Final
37 Saginaw Valley State
59 Michigan Tech
Thu Nov 30
Final
67 Saginaw Valley State
75 Michigan Tech
Thu Nov 30
Final
1 Michigan Tech
3 at Lewis
NCAA Midwest Region Quarterfinals
Sat Dec 02
Final
54 Northwood
81 Michigan Tech
Sat Dec 02
Final
70 Northwood
87 Michigan Tech
Thu Dec 07
Final
78 Michigan Tech
68 vs. Grand Valley State
@ Grand Rapids, Mich. (Deltaplex Arena) Grand Rapids, Mich. (DeltaPlex)
Thu Dec 07
Final - OT
85 Michigan Tech
81 vs. Grand Valley State
@ Grand Rapids, Mich. (DeltaPlex Arena) Grand Rapids, Mich. (DeltaPlex)
Fri Dec 08
Final
4 Ferris State
3 Michigan Tech
Sat Dec 09
Final
86 Michigan Tech
40 at Purdue Northwest
Westville Campus
Sat Dec 09
Final
75 Michigan Tech
66 at Purdue Northwest
Westville Campus
Sat Dec 09
Final
1 Ferris State
5 Michigan Tech
Teddy Bear Toss
Sun Dec 10
UP Opener - MTU, Houghton - MTU Trails
Fri Dec 15
Final
0 Lake Superior State
3 Michigan Tech
Sat Dec 16
MTU CCSA Race & Junior Cup - MTU, Houghton - MTU Trails
Sat Dec 16
Final Shootout - Home
3 Lake Superior State
3 Michigan Tech
$50,000 Truck Promo
Sun Dec 17
MTU CCSA Race & Junior Cup - MTU, Houghton - MTU Trails
Sun Dec 17
Final
65 Michigan Tech
77 at Northern Michigan
Sun Dec 17
Final
59 Michigan Tech
56 at Northern Michigan
Tue Dec 19
Final
66 Michigan Tech
98 at Winona State
Mon Jan 01
Final
2 Michigan State
5 vs. Michigan Tech
@ Detroit, Mich
Tue Jan 02
Final
4 Bowling Green
1 vs. Michigan Tech
@ Detroit, Mich.
Wed Jan 03
at US National Championship - Anchorage, Kincaid
10/15K Freestyle
Thu Jan 04
Final
103 Ashland
68 Michigan Tech
Thu Jan 04
Final
73 Ashland
62 Michigan Tech
Fri Jan 05
at US National Championship - Anchorage, Kincaid
Sprint Freestyle
Fri Jan 05
Final
4 Michigan Tech
3 vs. Boston College
@ LAS VEGAS, NV
Sat Jan 06
Final
42 Tiffin
79 Michigan Tech
Sat Jan 06
Final
86 Tiffin
68 Michigan Tech
Sat Jan 06
Final
2 Michigan Tech
3 vs. Arizona State
@ Las Vegas, NV
Sun Jan 07
at US National Championship - Anchorage, Kincaid
20/30K MST Classic
Thu Jan 11
Final
66 Michigan Tech
85 at Ferris State
Thu Jan 11
Final
80 Michigan Tech
77 at Ferris State
Sat Jan 13
Final
77 Michigan Tech
47 at Lake Superior State
Sat Jan 13
Final
73 Michigan Tech
84 at Lake Superior State
Thu Jan 18
Final
40 Michigan Tech
50 at Wayne State
Thu Jan 18
Final
76 Michigan Tech
66 at Wayne State
Fri Jan 19
Final
2 Alaska
5 Michigan Tech
Sat Jan 20
at Birkie Start CCSA & Junior Cup Race - CXC Cable - Birkie Start
5/10K INT Classic
Sat Jan 20
Final
3 Alaska
4 Michigan Tech
Sun Jan 21
at Birkie Start CCSA & Junior Cup Race - CXC Cable - Birkie Start
15/20K MST Freestyle
Thu Jan 25
Final
82 Michigan Tech
54 vs. Davenport
@ Sault Ste. Marie, Mich.
Thu Jan 25
Final
71 Michigan Tech
64 vs. Davenport
@ Sault Ste. Marie, Mich.
Fri Jan 26
Final
3 Michigan Tech
4 at Ferris State
Sat Jan 27
Final
1 Michigan Tech
3 at Ferris State
Sun Jan 28
at St. Scholastica CCSA Race - CSS, Rhinelander, WI
15K/10K Individual Classic Races
Sun Jan 28
Final
54 Northern Michigan
61 Michigan Tech
Sun Jan 28
Final
66 Northern Michigan
77 Michigan Tech
Thu Feb 01
Final
61 Grand Valley State
68 Michigan Tech
Thu Feb 01
Final
75 Grand Valley State
77 Michigan Tech
$25,000 Truck Promo
Fri Feb 02
Final
2 Michigan Tech
7 at Bowling Green
Sat Feb 03
MTU CCSA Race - MTU, Houghton - MTU Trails
5/10K Classic Individual Start
Sat Feb 03
Final
38 Purdue Northwest
64 Michigan Tech
Sat Feb 03
Final
46 Purdue Northwest
72 Michigan Tech
Sat Feb 03
Final
4 Michigan Tech
0 at Bowling Green
Sun Feb 04
MTU CCSA Race - MTU, Houghton - MTU Trails
15/20K Mass Freestyle
Thu Feb 08
Final
71 Michigan Tech
43 at Saginaw Valley State
Thu Feb 08
Final - 2OT
94 Michigan Tech
105 at Saginaw Valley State
Fri Feb 09
Final
4 Bemidji State
2 Michigan Tech
Winter Carnival
Sat Feb 10
at CCSA Conference Championship - UWGB Rhinelander - CAVOC
5/10K INT Classic
Sat Feb 10
Final
86 Michigan Tech
81 at Northwood
Sat Feb 10
Final
75 Michigan Tech
70 at Northwood
Sat Feb 10
Final
1 Bemidji State
5 Michigan Tech
Winter Carnival
Sun Feb 11
at CCSA Conference Championship - UWGB Rhinelander - CAVOC
15/20K MST Freestyle
Thu Feb 15
Final
63 Ferris State
80 Michigan Tech
Thu Feb 15
Final - OT
89 Ferris State
84 Michigan Tech
Fri Feb 16
Final - OT
2 Arizona State
1 Michigan Tech
Sat Feb 17
at SuperTour & NCAA Regional Championship - NMU, Ishpeming - Al Qual
5/10K INT Classic
Sat Feb 17
Final
65 Lake Superior State
75 Michigan Tech
Econo Foods Kids Day
Sat Feb 17
Final - OT
80 Lake Superior State
76 Michigan Tech
Econo Foods Kids Day
Sat Feb 17
Final
3 Arizona State
5 Michigan Tech
Econo Foods Kids Day
Sun Feb 18
at SuperTour & NCAA Regional Championship - NMU, Ishpeming - Al Qual
15/20K MST Freestyle
Thu Feb 22
Final
71 Wayne State
69 Michigan Tech
Thu Feb 22
Final - OT
78 Wayne State
81 Michigan Tech
Fri Feb 23
Final
1 Michigan Tech
2 at Northern Michigan
Sat Feb 24
Final - OT
101 Davenport
99 Michigan Tech
Sat Feb 24
Final
44 Davenport
60 Michigan Tech
Sat Feb 24
Final
2 Northern Michigan
3 Michigan Tech
Wed Feb 28
Final
67 Ferris State
57 Michigan Tech
2018 GLIAC Tournament Quarterfinal
Wed Feb 28
Final
88 Michigan Tech
74 at Wayne State
2018 GLIAC Tournament Quarterfinal
Fri Mar 02
Final
5 Michigan Tech
3 at Bemidji State
WCHA Quarterfinal - Game 1
Sat Mar 03
Final
56 Michigan Tech
70 vs. Lake Superior State
@ Big Rapids, Mich. 2018 GLIAC Tournament Semifinal
Sat Mar 03
Final
5 Michigan Tech
4 at Bemidji State
WCHA Quarterfinal - Game 2
Thu Mar 08
at NCAA National Championship - DU, Steamboat Springs, CO
5/10K INT Classic
Fri Mar 09
Final
75 Grand Valley State
54 vs. Michigan Tech
@ Kates Gymnasium - Ashland, Ohio Midwest Region Quarterfinals
Fri Mar 09
Final
1 Michigan Tech
2 at Minnesota State
WCHA Semifinal - Game 1
Sat Mar 10
at NCAA National Championship - DU, Steamboat Springs, CO
15/20K MST Freestyle
Sat Mar 10
Final
1 Michigan Tech
8 vs. Belmont Abbey
@ Spring Tennis Fest - Hilton Head, S.C.
Sat Mar 10
Final
5 Michigan Tech
4 vs. Belmont Abbey
@ Spring Tennis Fest - Hilton Head, S.C.
Sat Mar 10
Final
4 Michigan Tech
2 at Minnesota State
WCHA Semifinal - Game 2
Sun Mar 11
Final
7 Indiana (PA)
2 vs. Michigan Tech
@ Spring Tennis Fest - Hilton Head, S.C.
Sun Mar 11
Final - OT
2 Michigan Tech
1 at Minnesota State
WCHA Semifinal - Game 3
Mon Mar 12
Cancelled
George Mason
vs. Michigan Tech
@ Spring Tennis Fest - Hilton Head, S.C.
Tue Mar 13
at Canadian Nationals - Thunder Bay, Ontario - Lappe Nordic
Tue Mar 13
Final
5 West Liberty
4 vs. Michigan Tech
@ Spring Tennis Fest - Hilton Head, S.C.
Wed Mar 14
at Canadian Nationals - Thunder Bay, Ontario - Lappe Nordic
Wed Mar 14
Final
6 Michigan Tech
3 vs. Edinboro
@ Spring Tennis Fest - Hilton Head, S.C.
Wed Mar 14
Final
7 Kutztown
2 vs. Michigan Tech
@ Spring Tennis Fest - Hilton Head, S.C.
Thu Mar 15
at Alan Connie Shamrock Invitational-Myrtle Beach, S.C. No Team Score
Thu Mar 15
Final
2 Michigan Tech
7 vs. Charleston (W.V.)
@ Spring Tennis Fest - Hilton Head, S.C.
Thu Mar 15
Final
1 Michigan Tech
5 vs. Lenoir-Rhyne
@ Spring Tennis Fest - Hilton Head, S.C.
Fri Mar 16
at Alan Connie Shamrock Invitational-Myrtle Beach, S.C. No Team Score
Sat Mar 17
at Alan Connie Shamrock Invitational-Myrtle Beach, S.C. No Team Score
Sat Mar 17
Final
2 Michigan Tech
0 at Northern Michigan
WCHA Championship Game
Fri Mar 23
Final - OT
3 Michigan Tech
4 vs. Notre Dame
@ Bridgeport, CT NCAA Tournament - East Region Semifinal
Fri Mar 23
Final
0 Michigan Tech
9 at Grand Valley State
Sat Mar 24
Cancelled
at Augustana Early College Opener-Rock Island, Ill.
Sat Mar 24
Final
0 Michigan Tech
9 at Ferris State
Sun Mar 25
Final
0 Michigan Tech
9 at Northwood
Thu Mar 29
M, 1st, W, 2nd
M, 1st St. Norbert Twilight-DePere, Wis.
W, 2nd at St. Norbert Twilight-DePere, Wis.
Sat Mar 31
Final
7 Lake Superior State
2 Michigan Tech
Sat Apr 07
M, 1st, W, 2nd
M, 1st Hillsdale Invitational-Hillsdale, Mich.
W, 2nd at Hillsdale Invitational-Hillsdale, Mich.
Sat Apr 07
Final
5 Purdue Northwest
4 Michigan Tech
Sun Apr 08
Final
9 Davenport
0 Michigan Tech
Fri Apr 13
Cancelled
at Benedictine Relays
Fri Apr 13
Final
1 Michigan Tech
8 at Tiffin
Sat Apr 14
Cancelled
at Benedictine Relays
Sat Apr 14
Final
0 Michigan Tech
9 at Wayne State
Fri Apr 20
M, 6th, W, 10th
M, 6th Al Owens Invitational-Hosted by Grand Valley State, Allendale, Mich.
W, 10th at Al Owens Invitational-Hosted by Grand Valley State, Allendale, Mich.
Sat Apr 21
M, 6th, W, 10th
M, 6th Al Owens Invitational-Hosted by Grand Valley State, Allendale, Mich.
W, 10th at Al Owens Invitational-Hosted by Grand Valley State, Allendale, Mich.
Thu Apr 26
No Team Score
at Gina Relays-Hosted by Hillsdale College, Hillsdale, Mich.
Fri Apr 27
No Team Score
at Gina Relays-Hosted by Hillsdale College, Hillsdale, Mich.
Sat Apr 28
M, 3rd, W, 5th
M, 3rd St. Norbert Quad, De Pere, Wis.
W, 5th at St. Norbert Quad, De Pere, Wis.
Wed May 02
at GLIAC Championships-Hosted by Ashland University, Ashland, Ohio
Thu May 03
at GLIAC Championships-Hosted by Ashland University, Ashland, Ohio
Fri May 04
M, 8th, W, 6th
M, 8th GLIAC Championships-Hosted by Ashland University, Ashland, Ohio
W, 6th at GLIAC Championships-Hosted by Ashland University, Ashland, Ohio
Thu May 24
at NCAA DII National Championships
Fri May 25
at NCAA DII National Championships
Sat May 26
at NCAA DII National Championships
View Full Schedule

Michigan Tech Sports Hall of Fame

Alphabetical | By Sport

1961-62 Men's Hockey Team -- Inducted 2012

1964-65 Men's Hockey Team -- Inducted 2014

1974-75 Men's Hockey Team -- Inducted 2016

Rene' E. Adams -- Inducted 1991

Dr. Michael Agin -- Inducted 1996

Henry Akervall -- Inducted 1990

Bernie Anderson -- Inducted 2014

Louis F. Angotti -- Inducted 1991

Judith A. Audit -- Inducted 1995

Milan Baic -- Inducted 2007

Allison Bailey (Bottoms) -- Inducted 2012

Clem Banfield -- Inducted 1989

Joe deBastiani -- Inducted 2000

Garry G. Bauman --Inducted 1992

Russ Becker -- Inducted 2010

Gary Begg -- Inducted 1997

John Benaglio -- Inducted 2006

W. Rexford Benoit -- Inducted 1985

Richard W. Best -- Inducted 1994

Tom Bissett -- Inducted 2014

Rick Boehm -- Inducted 2000

Jeff Boinski -- Inducted 2011

Don Boldt -- Inducted 2009

Kevin Borseth -- Inducted 1999

Pamela R. Bosio-Baileys -- Inducted 1992

Alan J. Bovard -- Inducted 1985

Herb Boxer -- Inducted 2009

Jilann O. Brunett -- Inducted 1985

Peter J. Buchmann -- Inducted 1987

Paul Butkovich -- Inducted 1990

Matt Cameron -- Inducted 2014

Gerald J. Caspary -- Inducted 1991

Linda Chesebro -- Inducted 2003

John Christianson -- Inducted 2004

Kurt Coduti -- Inducted 2012

Bob Collins -- Inducted 2004

Paul Coppo -- Inducted 1985

Verdie Cox -- Inducted 1985

Kristen Crouch -- Inducted 2004

Tom Csmarich -- Inducted 1997

David Cvengros -- Inducted 2010

George Cuculick -- Inducted 1998

Bob D'Alvise -- Inducted 1989

Don Daavettila -- Inducted 2003

Cheryl A. DePuydt -- Inducted 1992

Diane Devine (Salinas) -- Inducted 2001

Jay Dishnow
-- Inducted 1990

John Donald -- Inducted 2005

Dick ElRite -- Inducted 2000

Anne Eslinger (Johnson) -- Inducted 2005

Tony Esposito -- Inducted 1991

D.J. Evans -- Inducted 2009

Dennis Euers -- Inducted 1998

Gerald Fabbro -- Inducted 2005

Dan Farrell -- Inducted 2011

Charles Finkbeiner -- Inducted 2005

Dave Fischer -- Inducted 2009

Mary Fisher -- Inducted 1998

Mike Foltz -- Inducted 2003

William C. Gappy -- Inducted 1996

Isabel Garity -- Inducted 1999

Peter Grant, Sr. -- Inducted 2005

Larry Grimes -- Inducted 1985

John Grisdale -- Inducted 1997

John Groves -- Inducted 2007

Fred Guenther -- Inducted 2007

Herman Gundlach -- Inducted 1988

Fred Hall -- Inducted 2001

H. Kenneth Hamar -- Inducted 1986

Bill Hauswirth -- Inducted 2016

Robert A. Hauswirth -- Inducted 1994

Daniel W. Hazebrook -- Inducted 1995

Karen Henegar (Appel) -- Inducted 1998

Karen Henry -- Inducted 1991

Roger J. Hettinga -- Inducted 1986

George J. Hill -- Inducted 1994

Pete Hoffman -- Inducted 2006

Kim Hoppes -- Inducted 2008

Bruce Horsch -- Inducted 2007

Robert E. Hunt -- Inducted 1994

Webster "Swede" Intermill -- Inducted 1997

Frank U. Isolampi -- Inducted 1986

Jerry Jerabek
-- Inducted 2000

K. Ross Johnson -- Inducted 2004

Sandy Johnson -- Inducted 2012

Mary Kaminski -- Inducted 2001

Jim Kapp -- Inducted 2010

Art J. Karam -- Inducted 1987

Al Karlander -- Inducted 1990

Ted Kearly -- Inducted 1997

Paul Kerttu -- Inducted 2012

Chris Klaes -- Inducted 2009

John M. Kosiancic -- Inducted 1994

Paul Koski -- Inducted 1989

Geof Kotila -- Inducted 2002

Alex Kowalski -- Inducted 2014

John Kwiatkowski -- Inducted 1999

Walter Kyes -- Inducted 2010

James F. Lahr -- Inducted 1992

Gerald P. LaJeunesse -- Inducted 1993

Omer LaJeunesse -- Inducted 1985

Gary Lange -- Inducted 1988

Sheldon "Moose" Larson -- Inducted 1992

Douglas F. Latimer -- Inducted 1986

Roger E. Laub -- Inducted 1987

Don Lehman -- Inducted 2008

Stephanie Livingston (Johnston) -- Inducted 2006

William A. Longacre Sr. -- Inducted 1995

Fred Lonsdorf -- Inducted 1999

Robert R. Lorimer -- Inducted 1992

Robert G. Lovell
-- Inducted 1993

Charles C. Lucchesi -- Inducted 1996

William G. Lucier -- Inducted 1985

JT Luginski -- Inducted 2016

Gary Lundin -- Inducted 2001

George W. Lyle -- Inducted 1993

Jerry MacInnes -- Inducted 2002

John J. MacInnes -- Inducted 1985

Albert "Abbie" Maki -- Inducted 1987

Ed Maki -- Inducted 1985

William J. Massey III -- Inducted 1994

George McCarthy -- Inducted 1989

Al McLeod -- Inducted 2008

Gordon McRae -- Inducted 2004

H. Randy McKay -- Inducted 1999

Bob McManus -- Inducted 2001

Jack G. McManus -- Inducted 1995

Harold Meese -- Inducted 1986

John Meyers -- Inducted 2000

Gary K. Milroy -- Inducted 1996

Robert Monahan -- Inducted 1993

Jeremy Monroe -- Inducted 2011

Jerry Muff -- Inducted 2008

Al Murphy -- Inducted 1990

Robert J. Murray -- Inducted 1996

Jim Nahrgang -- Inducted 1989

Ken Naples -- Inducted 2003

U.J. (Bert) Noblet -- Inducted 1985

Dr. Bob Nominelli -- Inducted 2003

Andrea Novak -- Inducted 2016

Steve Nykerk -- Inducted 2011

Allan F. Olson -- Inducted 1991

Marcus M. Olson -- Inducted 1986

Bob Olson -- Inducted 1994

Darla (Innes) Olson -- Inducted 2011

Ted Olson -- Inducted 2003

John Opie -- Inducted 2009

Stu Ostlund -- Inducted 2002

Dave Paris. -- Inducted 2006

Dr. Carie Pejka (Tull). -- Inducted 2008

Ken Pelto Sr. -- Inducted 2001

Jodi L. Peters (Maley) -- Inducted 1996

Brent Peterson -- Inducted 2016

Robert Peterson -- Inducted 2012

Alex Pociask -- Inducted 1997

Jenny Postlewaite (Fesenmaier) -- Inducted 2005

Walt Potoroka -- Inducted 2002

D'Andra Poyfair-Walter -- Inducted 2007

Rhonda Pruitt (Lockhart) -- Inducted 2010

Ray Puro -- Inducted 2004

Jamie Ram -- Inducted 2010

Larry Ras -- Inducted 1985

Ron Ray -- Inducted 2009

Damian Rhodes -- Inducted 2006

Bruce Riutta -- Inducted 1987

John Rockwell -- Inducted 2006

Dr. Kenneth E. Rowe -- Inducted 1993

Rodney Ruth
-- Inducted 1999

Teri Salani -- Inducted 2000

Bill Steele -- Inducted 2012

Chris St. Louis -- Inducted 2000

John O. Sanregret --Inducted 1995

Michael J. Scally -- Inducted 1996

Kristan Schuster -- Inducted 2007

Ken Seaton -- Inducted 1998

Llyod L. Seestedt -- Inducted 1992

Elov Seger -- Inducted 1998

Paul Sharkey -- Inducted 1989

Donald P. Sherman -- Inducted 1985

Raymond L. Smith -- Inducted 1985

Jenny Sorenson -- Inducted 2014

Kiril Spiroff -- Inducted 1988

Robert Stephens -- Inducted 1987

Nick Sturm -- Inducted 2014

Gerald B. Sullivan
-- Inducted 1986

Patty Sullivan -- Inducted 2002

Michael A. Susko -- Inducted 1995

Paul Swift -- Inducted 2002

Bill Terry -- Inducted 2011

Gene Timmer -- Inducted 1989

Mike Trewhella -- Inducted 1990

Ray Trewhella -- Inducted 2003

Matt Trombley -- Inducted 2010

Dr. Bruce Trusock -- Inducted 2002

Mike Usitalo -- Inducted 2008

Krista Valdivia -- Inducted 2011

Daniel J. Van Abel -- Inducted 1991

Russ VanDuine -- Inducted 1993

Jim VanWagner -- Inducted 1988

Maurice Villeneuve -- Inducted 1988

Dave Walter -- Inducted 1998

Jim Warden -- Inducted 2007

Tim Watters -- Inducted 1997

Glen Weller -- Inducted 2005

Scott White -- Inducted 2016

William Wiljanen -- Inducted 1987

Duane Williams -- Inducted 1999

Clayton R. Willman -- Inducted 1995

Tom Wood -- Inducted 2016

John "Wally" Wright -- Inducted 1990

Rick Yeo -- Inducted 1988

John Young -- Inducted 2008

Dawn Zarling (Plitzuweit) -- Inducted 2006

Howard Zollinger -- Inducted 2004

Mike Zuke -- Inducted 1988